1 2 3
  • 1 Studio 1 + bar Komunardů 30
  • 2 Slévárna Přístavní 22
  • 3 Pokladna Komunardů 28

KHAMORO 2022

KONCERT TRADIČNÍ ROMSKÉ HUDBY

Hrají: Júlia Kozáková – Manuša / SK, Bako Jovanović / AT, SRB, Ina Chiriac si Fanfara de la Cozmeşti / RO Nedílnou součástí Khamora jsou koncerty tradiční romské hudby, které nebudou chybět ani letos. Během čtvrtečního koncertu se v klubu La Fabrika představí tři romské kapely ze čtyř zemí: slovenští Júlia Kozákova – MANUŠA, Bako Jovanović z Rakouska se spoluhráči ze Srbska a Ina Chiriac si Fanfara de la Cozmesti z Rumunska.
Vstupné:
290 Kč Vstupné

JÚLIA KOZÁKOVÁ – MANUŠA / SLOVENSKO

Vášeň romského srdce i něžnost romské duše, energické čardáše i tklivé smutné písně, to všem vás čeká během vystoupení romské kapely MANUŠA (Lidé).  „Přeji si, abychom se nechali obohacovat dary ostatních a dělili se o ty své,“ říká Júlia Kozáková, talentovaná zpěvačka se sametovým hlasem, která je tváří kapely. Ačkoliv není Romkou, její projev, energie i hloubka prožitku vás zaručeně dostane. Její skvělý pěvecký výkon zvýrazňuje parta zkušených špičkových hudebníků v čele s houslistou Viliamem Didiášem, kterého můžete znát mimo jiné z populární skupiny Gipsy.cz. Přestože jsou Júlia Kozáková - MANUŠA z hlediska instrumentů typickou cimbálovou muzikou, do svých řad netradičně přizvali i Zsolta Varadyho, jenž obohacuje zvuk skupiny svojí kytarou. Skupina MANUŠA hraje převážně tradiční romské lidové písně středoevropského regionu a na kontě má též stejnojmenné debutové album. Pokud milujete romské lidovky ve vrcholném provedení, tuto kapelu si prostě nemůžete nechat ujít!

BAKO JOVANOVIĆ / RAKOUSKO, SRBSKO

Na letošním Khamoru zahraje jedna z největších instrumentálních hvězd balkánské tradiční romské hudby, Bako Jovanović! Společně s pěti spoluhráči vám představí kouzlo tambury, čtyřstrunného nástroje původem z Indie, který je ovšem již několik století typickým nástrojem pro Balkán. Bako pochází z hudební velkorodiny, takže jeho prvním učitelem byla jiná veličina tradiční hudby, jeho strýc Dragan Jovanović. Jako šestnáctiletý Bako vyhrál jako nejlepší sólista na tamburu hlavní cenu známého festivalu „Starčevačka Tamburica“.

Po tomto úspěchu Bakova kariéra nabrala strmou trajektorii. Během několika let se představil na předních festivalech tradiční hudby v Berlíně, Oslu, Tilburgu, Madridu, Paříži, Londýně i Vídně. Jeho virtuozita a charakteristický zvuk zaujal i další hvězdy tradiční hudby, a tak spolupracoval s takovými pojmy, jakými jsou Saban Saulić, Lepa Brena, Haris Dzinović nebo Ljuba Alicić.

INA CHIRIAC SI FANFARA DE LA COZMEŞTI / RUMUNSKO

Kapela Ina Chiriac si Fanfara de la Cozmesti byla založen před téměř 120 lety, je tedy nejdéle působí tradiční kapelou v Rumunsku navazující na hluboké pevné kořeny romské tradiční hudby a kultury. The Ina Chiriac si Fanfara de la Cozmesti je držitelem mnoha významných festivalových ocenění. Jejich hlavní devízou je autentický zvuk. Současní členové hrají lidové písně stejně jako jejich předchůdci před více jak stoletím.

Před čtrnácti lety toto hudební uskupení přijalo do svých řad, v té době mladičkou, zpěvačku Inu Chiriac, která svým energickým pěveckým projevem a barvou hlasu dotvořila jedinečný zvuk kapely, která původně nesla název The Cozmeşti Marching Band.

Po mnoha letech uměleckých zkušeností kapela účinkovala na ceněných festivalech v zahraničí, například v Itálii, Francii, Německu, Litvě, Španělsku, Polsku, na Ukrajině a dalších zemích.

VSTUPNÉ NA MÍSTĚ 350 KČ