1 2 3
  • 1 Studio 1 + bar Komunardů 30
  • 2 Slévárna Přístavní 22
  • 3 Pokladna Komunardů 28

Makaya McCraven

Struny podzimu

Hrají: Makaya McCraven, Marquis Hill, Irvin Pierce/Greg Ward, Joel Ross/Greg Spero/Brandee Younger, Matt Gold/Jeff Parker Česká premiéra spontánního skladatele, zvukomalíře a groovera, jenž organicky propojuje jazz, hip hop a avantgardu. Bubeník přezdívaný „beat scientist“ má pro každý koncert po ruce pestrou škálu hudebních vzorců o mnoha neznámých a proměnných. Vtipů na bubeníky existuje možná skoro tolik, jako na violisty, ovšem Makaya McCraven svojí komplexní hudební osobností popírá úplně všechny. Jeho groove je pevný a nakažlivý, zvuková fantazie bezbřehá, cit pro kompozici nevšední, odvaha k hledání nových cest neohrožená.

Předprodej v síti GOOUT

Makayovým otcem je jazzový bubeník Stephen McCraven, matkou maďarská zpěvačka Agnes Zsigmondi. Multietnický původ se i v jeho případě ukazuje jako výhoda na cestě za originalitou. Vždyť už v raném věku jamoval se studenty svého otce a zároveň doprovázel svoji matku při interpretaci židovských písní. Vedle jazzu a etnické hudby poslouchal to, co většina jeho vrstevníků – A Tribe Called Quest, Bustu Rhymese, Nase nebo Biggieho. I proto jeho dnešní mix jazzu a hip hopu zní tak organicky. Oba styly má prostě v krvi. Už Makayovo první autorské album Split Decision se vyznačovalo spíše jazzovým zabarvením, ale jasně prozrazovalo rockovou intenzitu, potřebu reflektovat současnost a předávat silné emoce. Další studiová deska Universal Beings nahraná s hudebníky jazz-hiphopového naturelu je jeho slovy „upřímná, zranitelná a náročná. Ovšem ne náročná technicky, ale společensky.“ Na nejnovějším počinu Deciphering the Message přenáší tento nenapodobitelný bubeník a inovativní producent srdce slavného katalogu Blue Note do současnosti. Ač Makaya McCraven zažívá na Strunách podzimu svoji premiéru, má s nimi hodně společného. Tvoří totiž silnou hudbu se společenským přesahem, jedinečnou a neopakovatelnou.
 

Citace vztahující se k umělci či samotnému koncertu (maximálně 350 znaků včetně mezer):

„McCravenova hudba se nenápadně a v tichosti stala jedním z nejlepších a nejhlasitějších potvrzení vitality současné jazzové scény.“

Giovanni Russonello, New York Times

Line-up:

Makaya McCraven
Marquis Hill
Irvin Pierce/Greg Ward
Joel Ross/Greg Spero/Brandee Younger
Matt Gold/Jeff Parker