1 2 3
  • 1 Studio 1 + bar Komunardů 30
  • 2 Slévárna Přístavní 22
  • 3 Pokladna Komunardů 28

Vánoce s Concept Art Orchestra

Speciální koncert, bandleader Štěpánka Balcarová

Hrají: Dan Bárta, Marta Kloučková, Štěpán Janoušek Na netradičním vánočním koncertě představí přední český jazzový big band Concept Art Orchestra zcela unikátní program, který pěvecky doprovodí dva mimořádní hosté: Dan Bárta a Marta Kloučková. Průvodního slova se zhostí Alfred Strejček.
Vstupné:
290 Kč Předprodej
220 Kč Předprodej student
Concept Art Orchestra (CAO) je profesionální český jazzový orchestr – big band – jedinečný svou specializací na interpretaci skladeb současných českých skladatelů. Účast těch nejlepších hudebníků české jazzové scény a mediální spolupráce s Českým rozhlasem pomáhají plnit hlavní cíl šestnáctičlenného souboru: zajistit špičkovou interpretaci, dokumentaci a následné šíření soudobé české bigbandové tvorby, pravděpodobně nejrespektovanějšího žánru v rámci jazzu. CAO dirigentsky, dramaturgicky a organizačně vede trumpetistka a skladatelka Štěpánka Balcarová.
 
Za své loňské album The Prague Six, financované z části formou veřejné sbírky (Hithit), získal v žánrové kategorii Jazz & Blues Cenu Anděl 2015, nejvyšší české hudební ocenění. Deska se také umístila na první příčce v anketě českých jazzových odborníků s názvem Česká jazzová sklizeň 2015. Díky rozmanitému repertoáru řadí hudební kritici tvorbu orchestru na pomezí jazzu, world music a vážné hudby.
 
V průběhu jara 2016 big band uspořádal první ročník Skladatelské soutěže Karla Krautgartnera. Pětici vítězných skladeb vybraných mezinárodní porotou CAO nazkoušel a premiéroval na koncertě v pražském Jazz Docku.
 
 
HISTORIE
 
Concept Art Orchestra byl založen na půdě Hudební akademie v polských Katowicích v roce 2010, kde v té době studovalo několik stěžejních hráčů nynější sestavy orchestru (mj. Štěpánka Balcarová, Luboš Soukup, Vít Křišťan a Jan Jirucha – členové skladatelské skupiny The Prague Six). Již tehdy soubor dělal to, co dnes: interpretoval a nahrával skladby současných mladých skladatelů.

 
Za milníky vztahující se k historii orchestru lze označit vydání tří alb. První Concept Art Orchestra Katowice z roku 2010 obsahovalo kompozice tehdejších studentů Akademie. O dva roky později následovala deska Bigbandtronics – Prague Edition, natočená ve spolupráci s renomovaným skladatelem, dirigentem a pedagogem Edwardem Partykou a německým souborem nuBox. Na základě kvalit této nahrávky byl orchestr pozván do rakouského Grazu, kde svůj program představil na mezinárodním festivalu současné́ hudby Murton.

 
V roce 2014 se dirigování a vedení big bandu definitivně ujala Štěpánka Balcarová a orchestr se pod jejím vedením zaměřil na interpretaci skladeb šestice současných pražských skladatelů, neformálního sdružení s názvem The Prague Six. Stejné označení pak nese také doposud poslední album, vydané v červnu 2015 u vydavatelství Animal Music a oceněné letos mj. Cenou Anděl 2015.
 
 
OBSAZENÍ
 
Saxofonová sekce: David Fárek, Petr Kalfus, Marcel Bárta, Luboš Soukup, Robert Mitrega, Andrea Šulcová
 
Trumpetová sekce: Mario Stuhlhofer, Petr Beránek, Oskar Török, Jan Přibil
 
Trombonová sekce: Jan Jirucha, Štěpán Janoušek, Richard Šanda, Johannes Oppel
 
Rytmická sekce: Vít Křišťan, Petr Dvorský, Kamil Slezák
 
Dirigent, umělecký vedoucí: Štěpánka Balcarová