1 2 3
  • 1 Studio 1 + bar Komunardů 30
  • 2 Slévárna Přístavní 22
  • 3 Pokladna Komunardů 28

A TAK TĚ PROSÍM, KNÍŽE

PREMIÉRA

Hrají: Jiří Štrébl, Patrik Děrgel, Eva Salzmannová, Anežka Hessová „Lidi touží škodit a ubližovat si v každé době." Tragikomická fraška i znepokujující společenský apel. Steigerwaldova legendární hra se po 40 letech vrací na pražská divadelní prkna. Dramatik v ní přesně a s poetikou a humorem sobě vlastním pojmenovává naší dobu.
75 min. Premiéra: 7. 3. 2024

Znepokojivě aktuální komentář doby

Divadelní hra dramatika, scénáristy a novináře Karla Steigerwalda byla poprvé uvedená v roce 1982. Tehdy text trefně reflektoval dobu, a nastavoval zrcadlo normalizační společnosti. Groteskní portréty "mrtvých duší" (s Karlem Heřmánkem a Zdeňkem Duškem) byly v době prvního uvedení v Divadle v Řeznické odvážnou hyperbolou nemocného, bolševismem demoralizovaného lidství. Inscenace tohoto titulu v roce 2024 není náhoda, hra o moci a ponížení se ukazuje jako palčivě aktuální pro jakoukoliv dobu, bez debat pak pro tu naši.

Lidi touží škodit a ubližovat si v každé době. Ale na rozdíl od doby vzniku hry, kdy poťouchlá kritika mířila do vlastních řad a Rusko je zde vysmíváno a zesměšňováno coby nevyléčitelně zaostalá a barbarská země, se dnes může a možná i musí hrát o současném putinovském Rusku - zemi nebezpečné sobě sama i celému světu. Stále se mu můžeme posmívat, ale už nikoli zlehčovat. Hrajeme zábavnou klauniádu, ale tam někde vzadu nás z toho vlastně dost mrazí.“ Popisuje svůj režijní výklad Radim Špaček.

Připravovaná inscenace se opírá o herecký koncert dvou výrazných mužských figur. Ve vtipném až cynickém dialogu předvádějí dva zbídačelí šašci (Jiří Štrébl, Patrik Děrgel) odvrácenou tvář naší doby. Totéž v písních Aleše Březiny na texty Charmse a Steigerwalda předvádějí dvě zbídačelé zpěvačky (Eva Salzmannová, Anežka Hessová). Dialog, nebo spíš dva prolínající se monology, postupně odkrývá charakterovou pokřivenost obou groteskních podvodníků a v povědomí diváka se skládá obraz prohnívající společnosti, která tyto služebné a zároveň parazitující tvory zformovala. Dvěma monology se prolínají zhudebněné texty Daniila Charmse a Karla Steigerwalda, které pro připravovanou inscenaci zhudebnil a nastudoval Aleš Březina.

Karel Steigerwald
A TAK TĚ PROSÍM, KNÍŽE

Režie: Radim Špaček
Hudba: Aleš Březina
Kostýmy & Scéna: Zuzana Krejzková
Producent: Richard Balous

​Foto: Jakub Hrab

Hrají:
Jiří ŠTRÉBL
Patrik DĚRGEL
Eva SALZMANNOVÁ
Anežka HESSOVÁ