>" />
1 2 3
  • 1 Studio 1 + bar Komunardů 30
  • 2 Slévárna Přístavní 22
  • 3 Pokladna Komunardů 28

A TAK TĚ PROSÍM, KNÍŽE

"Lidi touží škodit a ubližovat si v každé době." Tragikomická fraška i znepokojující společenský apel. Legendární A TAK TĚ PROSÍM, KNÍŽE se po 40 letech vrátí na pražská divadelní prkna, s Patrikem DĚRGELEM a Jiří ŠTRÉBLEM v hlavních rolích. Dramatik v ní přesně a s poetikou a humorem sobě vlastním pojmenovává naší dobu. VSTUPENKY >>
TERMÍNY & VSTUPENKY >>
 

Znepokojivě aktuální komentář doby

Divadelní hra dramatika, scénáristy a novináře Karla Steigerwalda byla poprvé uvedená v roce 1982. Tehdy text trefně reflektoval dobu, a nastavoval zrcadlo normalizační společnosti. Groteskní portréty "mrtvých duší" (s Karlem Heřmánkem a Zdeňkem Duškem) byly v době prvního uvedení v Divadle v Řeznické odvážnou hyperbolou nemocného, bolševismem demoralizovaného lidství. Inscenace tohoto titulu v roce 2024 není náhoda, hra o moci a ponížení se ukazuje jako palčivě aktuální pro jakoukoliv dobu, bez debat pak pro tu naši.

 

Lidi touží škodit a ubližovat si v každé době. Ale na rozdíl od doby vzniku hry, kdy poťouchlá kritika mířila do vlastních řad a Rusko je zde vysmíváno a zesměšňováno coby nevyléčitelně zaostalá a barbarská země, se dnes může a možná i musí hrát o současném putinovském Rusku - zemi nebezpečné sobě sama i celému světu. Stále se mu můžeme posmívat, ale už nikoli zlehčovat. Hrajeme zábavnou klauniádu, ale tam někde vzadu nás z toho vlastně dost mrazí.“ Popisuje svůj režijní výklad Radim Špaček.

 

Patrik Děrgel a Jiří Štrébl jako dva zbídačelí šašci

Připravovaná inscenace se opírá o herecký koncert dvou výrazných mužských figur. Ve vtipném až cynickém dialogu předvádějí dva zbídačelí šašci (Jiří Štrébl, Patrik Děrgel) odvrácenou tvář naší doby. Totéž v písních Aleše Březiny na texty Charmse a Steigerwalda předvádějí dvě zbídačelé zpěvačky (Eva Salzmannová, Anežka Hessová). Dialog, nebo spíš dva prolínající se monology, postupně odkrývá charakterovou pokřivenost obou groteskních podvodníků a v povědomí diváka se skládá obraz prohnívající společnosti, která tyto služebné a zároveň parazitující tvory zformovala. Dvěma monology se prolínají zhudebněné texty Daniila Charmse a Karla Steigerwalda, které pro připravovanou inscenaci zhudebnil a nastudoval Aleš Březina.

Spojení Steigerwald-Charms-Špaček-Březina společně s hereckým obsazením slibuje jednu z divadelních událostí letošního jara. Divadlo La Fabrika uvede inscenaci A TAK TĚ PROSÍM, KNÍŽE jako druhou premiéru své 16. divadelní sezóny. Poprvé 7. a 8. března 2024 v 19:30.